2 mins read

Krem do cery mieszanej

Cera mieszana jest wyjątkowo kłopotliwa w pielęgnacji. Zazwyczaj skóra jest tłusta w strefie T, czyli na brodzie, nosie i czole, oraz sucha czy nawet wrażliwa na policzkach. Kosmetyki pielęgnacyjne muszą spełnić w tym przypadku kilka zadań: oczyścić i zwęzić pory, solidnie nawilżyć i odżywić skórę, a nierzadko również poradzić sobie ze zmianami trądzikowymi i podrażnieniami. Czy posiadacze takiej cery są skazani na używanie kilku rodzajów kremu?

Niekoniecznie – nowoczesne kosmetyki do cery mieszanej są w stanie zapewnić kompleksową pielęgnację odpowiadającą codziennym potrzebom takiej skóry, choć oczywiście w przypadku ekstremalnych warunków, takich jak mróz, ostre słońce czy przy obecności zmian skórnych należy uciec się do dodatkowych specyfików.

Jaki krem do cery mieszanej?

Dobry krem do cery mieszanej powinien spełniać dwa podstawowe warunki: dobrze nawilżać skórę i nie powodować zatykania porów. Dlatego bazą kosmetyku powinny być silnie nawilżające, ale niekomedogenne substancje, takie jak kwas hialuronowy, sorbitol, gliceryna, allantoina, pantenol. Formuła kremu powinna być lekka i nietłusta, ale zrezygnujmy z typowych kremów matujących, przeznaczonych do tłustej i trądzikowej cery – dobry kosmetyk do cery mieszanej powinien lekko ograniczać świecenie się twarzy (pomogą wyciągi z ogórka czy ziół), ale nie wymagajmy od niego idealnego matu przez wiele godzin – suche partie skóry źle zareagują na tak agresywnie ograniczające wydzielanie sebum specyfiki. Delikatnie matujący puder i bibułki matujące będą lepszym pomysłem, niż intensywnie matujący specyfik. Jeśli zależy nam na delikatnym rozjaśnieniu i odświeżeniu cery mieszanej, wybierzmy krem z kwasem migdałowym w niskim stężeniu – to delikatny kwas, który nie podrażni i nie wysuszy delikatnej skóry. Bezwzględnie za to unikajmy alkoholu w kosmetykach – zaszkodzi zarówno suchym partiom, podrażniając je i wysuszając jeszcze bardziej, jak i tłustym, prowokując do jeszcze intensywniejszego wydzielania łoju.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *