3 mins read

Krem koloryzujący

Krem koloryzujący (tonujący) to idealne rozwiązanie dla osób, które nie lubią używać ciężkich podkładów do twarzy ani nakładać kilku warstw kosmetyków. Idea takiego kremu jest prosta: ma on spełniać zadanie kremu pielęgnacyjnego na dzień i jednocześnie nadawać cerze zdrowy koloryt, wyrównując go, rozświetlając, a czasami delikatnie go przyciemniając (spełnia wtedy funkcję bronzera).

Krem tonujący czy krem BB?

Od jakiegoś czasu nazwę krem tonujący czy koloryzujący coraz częściej zastępuje określenie krem BB (a ostatnio nawet CC), co jest luźnym nawiązaniem do azjatyckich kosmetyków wygładzających powierzchnię skóry, silnie rozświetlających, dostarczających składników odżywczych, nawilżających i wyposażonych w wysokie filtry UV. Choć większość kremów tonujących dostępnych w europejskich drogeriach spełnia nieco inne funkcje i daje odmienny efekt, nazwa krem BB utrwaliła się już w świadomości konsumentów na tyle, że stała się synonimem poczciwego kremu tonującego, który przecież od lat stoi na drogeryjnych półkach. Jednak czasami uważa się, że określenie krem tonujący czy krem koloryzujący oznacza większą ilość składników odżywczych i nawilżających w składzie, a kremom BB bliżej do podkładów nawilżających.

Jak wybrać dobry krem tonujący?

Rozszerzenie i spopularyzowanie tego sektora kosmetyków sprawiło, że ich wybór jest coraz bardziej urozmaicony i coraz łatwiej jest dobrać odpowiedni produkt do naszych potrzeb. Dawniej krem koloryzujący występował tylko w jednej wersji, obecnie dostępne są w rozmaitych wariantach: matujące do cery tłustej, antybakteryjne dla cery trądzikowej (lekkie kremy koloryzujące o formule oil-free), przeciwzmarszczkowe, dla cery wrażliwej, przeciwsłoneczne, rozświetlające z drobinkami złota, zawierające zielone pigmenty kremy neutralizujące zaczerwienienia. Niezależenie od tego, jaką wersję wybierzemy, dobry krem tonujący powinien spełniać kilka podstawowych zadań: przede wszystkim dobrze nawilżać skórę, zapewniać możliwie wysoką ochronę przeciwsłoneczną, dawać naturalny efekt wyrównania kolorytu i wygładzenia cery. Jeśli rzeczywiście chcemy zastąpić tym kosmetykiem krem na dzień, powinien on dodatkowo dostarczać naszej skórze składników odżywczych, witamin, lipidów i antyoksydantów.

Komu poleca się kremy tonujące?

Dobry krem tonujący o bogatym składzie to świetna opcja dla osób żyjących w biegu – jeden produkt zastępuje krem, filtr przeciwsłoneczny i podkład do twarzy, co skraca czas porannych zabiegów pielęgnacyjnych. To również doskonały kosmetyk na lato – z powodzeniem zastąpi ciężki, odpowiedni na zimową porę podkład, a dodatek filtrów zapewni podstawową ochronę przeciwsłoneczną.

Należy jednak pamiętać, że jeśli chodzi o efekt na skórze, krem koloryzujący spełnia jedynie rolę korekcyjną. Zwykle ma słabe lub średnie krycie – stopień pigmentacji pozwala wyrównać koloryt, skorygować drobne zmiany i zaczerwienia, nie poradzi sobie jednak z bardziej widocznymi skazami. Zazwyczaj tego typu produkty dostępne są w dwóch wersjach kolorystycznych: do jasnej i ciemnej karnacji. Ze względu na słabe krycie i wysoki stopień transparencji kremy koloryzujące dopasowują się do odcienia skóry, nie tworząc efektu maski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *